Jaka podłoga do salonu z kuchnią?

Jaka podłoga do salonu z kuchnią?

Współcześnie już nie tylko w niewielkich mieszkaniach stawiamy na praktyczne rozwiązanie, jakim jest aneks kuchenny. Stanowi on połączenie salonu i kuchni, pełniąc równocześnie poszerzoną funkcję pokoju dziennego. Jako miejsce spotkań, przyrządzania aromatycznych posiłków oraz niejednokrotnie spędzania wolnego czasu, ta przestrzeń musi być funkcjonalna i prosta w utrzymywaniu w niej porządku.

Jak wybrać podłogę do kuchni połączonej z salonem?

Podstawowym problemem w doborze tworzywa na podłogę do aneksu kuchennego, jest jego jednolitość i trwałość. Standardowo, materiał na podłogę do kuchni powinien być odporny na przemakanie, opary, odgniatanie oraz rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Tymczasem podłoga w salonie najczęściej kojarzona jest z atrakcyjną i estetyczną powierzchnią wykonaną np. z drewna. Jak pogodzić te dwie funkcje?

Chcemy zaproponować Państwu wybór rozwiązania, które pozwoli na zachowanie spójności zarówno salonu, jak i kuchni. Najpierw przyjrzyjmy się najbardziej popularnym metodom radzenia sobie z tą kwestią.

Podział przestrzeni przy pomocy odmiennej podłogi

W aneksach kuchennych powszechnie stosowanym rozwiązaniem dotyczącym podłogi, jest położenie płytek z ceramiki czy kamienia w miejscu do gotowania, natomiast w salonie i jadalni – drewnianych desek lub paneli. Niestety, poprzez taką aranżację wnętrza oddzielamy od siebie wizualnie te pomieszczenia, co równie często skutkuje ich optycznym pomniejszeniem. Jak zatem zachować jednolitość przy takim prostym rozwiązaniu?

Wystarczy wykorzystać przecięcie w miejscu styku pomiędzy płytkami w kuchni, a drewnem z salonu. Estetyczne i nieco artystyczne wypełnienie jej kontrastową listwą ozdobną z pewnością zainteresuje gości mieszkania. Warto jednak zaznaczyć, że można to zrobić tylko jeśli powierzchnia nie różni się wysokością, co jak wiemy – nie zawsze się zdarza.

Gdy kuchnia lub salon znajduje się nieco wyżej, sprawa rozwiązuje się niejako sama! Obecnie bardzo modne są małe stopnie pomiędzy pomieszczeniami, które nie znajdują się na jednej wysokości, ale tworzą wspólną przestrzeń użytkową.

Spójna aranżacja podłogi w aneksie kuchennym

Istnieje jeszcze drugi, wyjątkowo interesujący sposób na wykończenie podłogi w kuchni z salonem. Jest to dobór jednolitej nawierzchni – i wcale nie chodzi o użycie ceramiki czy kamienia w całym aneksie. Miłośnicy parkietów nie muszą z nich rezygnować! Proponowana przez nas metoda polega bowiem na wyborze odpowiedniego gatunku drewna na podłogę,które spełni wszystkie powyższe wymagania: będzie odporne, trwałe, proste w pielęgnacji oraz niezwykle eleganckie.

Powstaje tym samym pytanie: jakie rodzaje drewna można zastosować w parkiecie podłogowym? Sprawdzają się w tym wypadku: Iroko, Doussie, Merbau, Teak lub prawidłowo zaimpregnowane lakierem deski bukowe czy dębowe. Warto w tym wypadku skontaktować się ze specjalistą i rozważyć jeszcze dodatkowe czynniki: ilość światła wpadającego do kuchni, renoma producenta oraz umiejętność konserwacji drewnianych parkietów.

Na sam koniec przytoczmy ostatni sposób, który może spodobać się osobom rozważającym zmianę designu w aneksie
kuchennym, mając już parkiet w salonie.

Wystarczy w takim wypadku położyć nową podłogę w kuchni, z drewna wybranego spośród wymienionych powyżej gatunków. Następnie – oddzielić te dwa rodzaje nawierzchni spajającą wszystko listwą. Wykorzystanie tradycyjnego parkietu z jednej strony i drewna przeznaczonego do “zadań specjalnych” z drugiej, urozmaici przestrzeń, wzmocni jej walory estetyczne, rozjaśni lub przyciemni określone miejsca. Poza tym, fachowo dobrane deski podłogowe z pewnością będą się uzupełniały.

Bliskość natury i zdrowie

Drewno oddziałuje pozytywnie na samopoczucie, służy wiele lat i jest nawierzchnią “oddychającą”, co wpływa także na jakość powietrza w całym domu czy mieszkaniu. Jest to informacja szczególnie istotna dla alergików i osób mających kłopoty z oddychaniem oraz mieszkańcom miast, pragnącym kontaktu z przyrodą.

Naturalne tworzywa przechodzą obecnie swój renesans, niech powrócą więc nie tylko “na salony”, ale też do kuchni, zapewniając domownikom nietuzinkowy wystrój jednego najważniejszych pomieszczeń w całym domu.