Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Z roku na rok ogrzewanie podłogowe coraz bardziej zyskuje na popularności. Należy jednak pamiętać, że decyzja o jego instalacji ma wpływ również na inne kwestie wykończenia wnętrza. Decydując się na nie trzeba wybrać odpowiedni rodzaj posadzki.

Niezależnie od tego, jakie wnętrze remontujemy, wygląd będzie odgrywał ogromną rolę, ponieważ każdy chce przebywać w ładnym otoczeniu. Musimy jednak wziąć pod uwagę również właściwości wybranego materiału, by być pewnym, że z czasem nie ulegnie on zniszczeniu pod wpływem temperatury. Najczęściej stosuje się kamień, terakotę czy gres, jednak nie stanowią one naszych jedynych opcji. Chcąc cieszyć się ogrzewaniem podłogowym, nie musimy rezygnować z pięknego, drewnianego parkietu. Możemy się na niego zdecydować, należy jednak pamiętać, by upewnić się, że jego właściwości będą w stanie sprostać potrzebom ogrzewania podłogowego.

Jakie deski wybrać na posadzkę?

Mimo wszystko, w naszym kraju nadal popularne jest mylne twierdzenie, że drewno jako naturalny izolator, nie sprawdza się zbyt dobrze w przypadku tego typu ogrzewania. Jest to nieprawda, jeśli zdecydujemy się na podłogę z desek sezonowanych, charakteryzujących się możliwie najniższym oporem cieplnym oraz odpowiednią konstrukcją, materiał bez problemu poradzi sobie z zadaniem.

Gatunek drewna

Istotną rolę odgrywa nie tylko rodzaj deski, ale także gatunek drewna, z jakiego została zrobiona. Najlepiej sprawdzą się te, które charakteryzują się niskim poziomem skurczu oraz odpowiednią higroskopijnością. Jakie gatunki drewna posiadają odpowiednie właściwości? Jest to np.:

– jatoba,
– dąb,
– teak,
– merbau,
– doussie.

W charakterze posadzki przy ogrzewaniu podłogowym nie sprawdzają się drewna, takie jak buk, grab czy klon kanadyjski. Warto wiedzieć, że chociaż drewniany parkiet sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego, to nie powinno się wybierać desek z litego drewna lub tradycyjnego parkietu.

W tym celu doskonale sprawdzają się deski warstwowe, ponieważ charakteryzują się dużo większą stabilnością, a co za tym idzie, dużo trudniej się rozsychają, a na ich powierzchni nie powstają szczeliny. Poszczególne warstwy powinny mieć wzajemnie prostopadły układ słojów.

Nie mogą być także zbyt grube, ponieważ przekłada się to na zbyt duże opory cieplne, a w efekcie, zmniejszenie wydajności instalacji grzewczej. Ponadto, tradycyjne materiały są zwyczaj zbyt szerokie i w wyniku podgrzewania, w większym stopniu się kurczą, powodując powstawanie szczelin. Optymalna szerokość klepek powinna wynosić między 7, a 8 cm.

Przygotowanie posadzki

Chociaż wybór odpowiedniego materiału odgrywa ogromną rolę, istnieją również inne, istotne czynniki. Jednym z nich jest poprawne przygotowanie posadzki. Należy zadbać o to by wylewka była wygrzana zgodne z normami. Dzięki temu podłoże betonowe może osiągnąć odpowiednią wilgotność.

W montaż podłogi w przypadku ogrzewania podłogowego, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Należy jednak pamiętać, że podczas pracy należy pilnować, by w pomieszczeniu panowały odpowiednie warunki.

Podczas układania parkietu należy zadbać by temperatura w pomieszczeniu wynosiła co najmniej 18 stopni C. Temperatura podłoża nie może wynosić mniej niż 15 stopni C. Takie warunki muszą panować podczas pracy oraz przez trzy dni po jej zakończeniu. Następnie, temperaturę należy zwiększać stopniowo, by zmiana warunków nie nastąpiła zbyt gwałtownie. W przeciwnym razie może dojść do deformacji drewna.

Jak powinna być wykończona powierzchnia parkietu?

Chcąc odpowiednio zadbać o parkiet, można przeprowadzić woskowanie lub olejowanie. Jest to doskonała alternatywa dla wykorzystania lakieru, ponieważ w przypadku wosku lub oleju nie powstaje warstwa wierzchnia, która łatwo pęka, uwydatniając przy tym wszelkie defekty.

Doskonałym rozwiązaniem będzie również wybór gotowego parkietu, dedykowanego dla podłogi ogrzewanej. Preparaty wykorzystane przez producenta z pewnością będą miały właściwości, które sprawią, że podłoga będzie świetnie wyglądać i nie ulegnie deformacji.