Deska podłogowa – warstwowa czy lita?

Deska podłogowa – warstwowa czy lita?

Ozdobą domu czy mieszkania są nie tylko przykuwające wzrok meble, kolor ścian i ich faktura czy interesujące dodatki we wnętrzu. Podłoga ma równie wielkie znaczenie, a nawet może wpływać na samopoczucie w trakcie przebywania w danym miejscu. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana, od jej barwy dopasowanej do designu pokoju i innych elementów związanych z wykończeniem.

Nie trzeba dodawać, że najzdrowsze, a zarazem najbardziej atrakcyjne pod kątem wizualnym, są deski podłogowe z drewna. Powstaje jednak pytanie, jakie wybrać: warstwowe czy lite? Czym się różnią oraz do jakiego typu pomieszczenia warto ich użyć?

Deska podłogowa lita

Jest to taki rodzaj nawierzchni, który został stworzony z pojedynczego, drewnianego kawałka. Ułożone w odpowiedni sposób przy sobie wyglądają bardzo elegancko i harmonijnie. Do wykonania tego typu podłóg wykorzystuje się drewno z trwałych surowców z drzew takich, jak najpopularniejszy jesion, sosna, ale też dąb czy egzotyczne gatunki. Istotną cechą tego typu powierzchni jest konieczność precyzyjnego dopasowania jej do mieszkania i ułożenie tak, aby nie wymagały częstej poprawy. Drewno bowiem ma tendencje do zmiany kształtu (tzw. odkształceń) w zależności od temperatury panującej w pokoju. Wpływają na nie: ogrzewanie, chłód, czy nagłe skoki temperatury oraz wilgoć. Warto także dodać, że mogą posiadać rozmaite grubości.

Deska podłogowa warstwowa

Tego typu produkt używany jest coraz częściej w wielu polskich domach, ponieważ w odróżnieniu od litego drewna z powodzeniem wytrzymuje efekty ogrzewania – nawet podłogowego. Są także znacznie bardziej odporne na wilgoć i odkształcenia. Wynika to ze sposobu wykonania warstwowych desek. Ich nazwa sugeruje, że powstają z kilku części, które w połączeniu stanowią pojedynczą deskę. Wierzchnia powstaje z drewna, zaś pozostałe z materiałów wzmacniających i uszczelniających całą konstrukcję. Są to najczęściej sklejka oraz drewno pochodzące od innego gatunku. Podczas układania podłogi, deski układa się blisko siebie, zazwyczaj prostopadle.

Wady i zalety dwóch typów desek

Niezaprzeczalnym plusem podłogi z litego drewna jest jej wytrzymałość i piękny wygląd, który można dopasować do swoich upodobań. Wykonuje się z takich desek nie tylko klasyczne nawierzchnie, ale również coraz rzadziej spotykane parkiety. Wymagają oczywiście profesjonalnego zadbania poprzez regularne malowanie odpowiednim olejem czy farbą. Jednak warto zauważyć, że wersje warstwowe, choć mają nieco inną budowę, z zewnątrz wyglądają bardzo podobnie. Górna część również jest stworzona z drewna i może posiadać rozmaite kolory – ciemny czy jasny brąz i widoczne słoje.

Pozostaje jednak wyrazista różnica w ewentualnych kosztach eksploatacji tych dwóch rodzajów podłóg oraz ich odporności na wilgoć i ciepło. Wiele osób pragnie zamontować w swoich domach ogrzewanie podłogowe, do którego nie może być wykorzystane lite drewno. Także w mieszkaniach narażonych na wysoką wilgotność powietrza lub niestabilne temperatury, lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie desek warstwowych.

Wybór deski podłogowej

Niezależnie od tego, który rodzaj nawierzchni w swoim domu Państwo wybiorą, element lub całość wykonana z drewna będzie sprzyjać dobremu samopoczuciu, a nawet zdrowiu. Surowce pochodzące od natury wpływają na lepszą cyrkulację powietrza, sprawiają wrażenie oddychających i “żywych”, a ponadto ich bliskie przyrodzie barwy koją wzrok. Głęboki brąz litego drewna świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach rustykalnych, z dużymi oknami, przez które przez większą część dnia przedostaje się światło słoneczne. Z kolei jaśniejsze kolory desek mogą wprowadzić nieco radości do przyciemnionych pokojów czy mieszkań w blokach oraz takich, w których dominują ciemniejsze ściany lub dodatki.

Poza warstwą wizualną opisywanych desek, należy oczywiście mieć na uwadze typ pomieszczenia, w którym ma zostać położona nowa podłoga i zastanowić się nad istniejącym albo planowanym sposobem ogrzewania domu. Warto także zapytać o te aspekty ekspertów w dziedzinie zakładania podłóg!